Stavba nového koncertního sálu byla rozhodnutím Rady hl. m. Prahy č. 2033 dne 29. srpna 2017 umístěna v lokalitě Vltavská.
Výběru lokality předcházela rozsáhlá diskuse, během níž bylo diskutováno z různých úhlů pohledu více než 30 míst. Navrhovány byly například lokality Letná, Klárov, Lannova, Karlovo náměstí, Palackého náměstí, Smíchov, Libeň, Argentinská, Vltavská, Štvanice, Těšnov, Florenc, Wilsonova, Palác kultury…
Spolek pro výstavbu nového koncertního sálu, který se poprvé sešel v roce 2008 ve složení Jiří Bělohlávek, Roman Bělor, Martin Gross, Josef Pleskot a Jana Vohralíková, preferoval dobře dopravně dostupná místa přímo u Vltavy. O pomyslné nejvyšší příčky soupeřily Štvanice a Vltavská.
V roce 2017 Rada hl. m. Prahy rozhodla, na základě doporučení Koordinačního výboru pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze, o umístění nového koncertního sálu na Vltavské.
Budova Vltavské filharmonie se stane nejen kulturním symbolem, ale také klíčovým akcelerátorem rozvoje transformačního území Holešovice Bubny-Zátory. Její výstavba spolu s revitalizací přilehlého okolí zahajuje proměnu lokality Vltavská v moderní městskou čtvrť, která nabídne kvalitní bydlení, občanskou vybavenost i nové pracovní příležitosti.
Vltavská je skvěle dostupná městskou i meziměstskou hromadnou dopravou (metrem, tramvajemi, vlaky) a osobními automobily (taxi, individuální doprava). Další úpravy dopravní obslužnosti jsou součástí komplexního urbanistického řešení.
Počítá se mimo jiné se svedením silniční dopravy pod zem, aby mohlo před budovou filharmonie vzniknout příjemné náměstí se zelení a s promenádou podél řeky. Správa železnic připravuje otevření vlakového nádraží Praha-Bubny a vltavská náplavka vybízí ke zřízení zastávky říční tramvaje.
Stavební parcela se nachází pár kroků od řeky, podél které byly historicky umísťovány významné stavby (Národní divadlo, UMPRUM, Rudolfinum, Právnická fakulta, Anežský klášter).
Ze střešní terasy a z nejvyšších pater ochozů budovy bude krásný výhled na Hrad a na pražské panorama.
Vltavská je dnes bohužel jen rušnou dopravní křižovatkou v širším centru Prahy. Nové urbanistické řešení a vybudování veškeré potřebné infrastruktury uvolní velký rozvojový potenciál této lokality a odstartuje proměnu obrovského brownfieldu Holešovice Bubny-Zátory v novou pulsující městskou čtvrť.
Před realizací - současná podoba
Po realizaci - budoucí podoba