Na Vltavské se rozezní hudba. Festival představí koncerty, výstavu i světelnou instalaci v lokalitě budoucí filharmonie

Festival Vltavské filharmonie představí budoucí podobu lokality v okolí stanice metra Vltavská. V rámci čtyř zastavení bude prezentována samotná architektonická soutěž, vítězný návrh budovy filharmonie od studia BIG, proměna lokality a nová obytná čtvrť Bubny-Zátory. Místo ožije i díky koncertům, hned první den na místě zahraje například Klára Vytisková, Komorní orchestr FOK a večer uzavře Dan Bárta & Robert Balzar Trio. 

Samotné okolí Vltavské je nyní neutěšeným místem, které k návštěvě příliš neláká. To se změní s novou budou Vltavské filharmonie. Místo bude žít od řeky až po střechu – terasy filharmonie budou veřejně přístupné přímo z přilehlého náměstí, a tak si budovu bude moct užít opravdu každý, i ten, kdo není fanouškem vážné hudby. Festival Vltavské filharmonie místo oživí, návštěvníci se mohou těšit na koncerty, komentované prohlídky a výstavu.

Blíže prozkoumat okolí Vltavské umožní zájemcům komentované procházky, které zaštítí Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) spolu s organizací Pragulic, která ukazuje Prahu očima lidí bez domova. Vycházky budou probíhat v rámci celého víkendu, stejně jako světelná instalace Jana Slaniny či outdoorové show.

„Ruku v ruce s výstavbou filharmonie plánujeme i přestavbu tohoto dopravního uzlu, který se nebojím nazvat v dnešní podobě vředem města, který nemá v metropoli co dělat. Pojďme se alespoň na chvilku prostřednictvím hudby a vizualizací budoucí Vltavské filharmonie přenést o pár let dopředu, kdy nám tu bude hezky pořád. Díky Festivalu Vltavské filharmonie můžeme oživit alespoň krátkodobě tuto zanedbanou lokalitu. Celý projekt pak otevře toto území nejenom milovníkům hudby, ale i široké veřejnosti. Vítězný návrh studia BIG totiž pracuje s budovou jako veřejným prostorem, kde může každý trávit volný čas,” dodává Petr Hlaváček, I. náměstek primátora

“Praha 7 již osm let pracuje na tom, aby komunisty zdecimovaná Vltavská byla přívětivějším místem nejen v budoucnu, ale už nyní. Nedávno se Haně Třeštíkové podařilo ve spolupráci se skejtovou komunitou změnit část zanedbaných podchodů v atraktivní městský prostor. Vltavská filharmonie pak bude definitivním návratem celého zjizveného území do vstřícného veřejného prostoru moderní Prahy.” dodává starosta Jan Čižinský.   

Od 19. 5. do 27. 5. bude v blízkosti tramvajové zastávky Vltavská umístěn také informační kontejner IPR, ve kterém občané získají odpovědi na konkrétní dotazy týkající se vítězného návrhu budovy a jejího bezprostředního okolí.

“Celý program Festivalu myslí i na místní občany, kromě toho, že zde vystoupí Základní umělecká škola z Prahy 7 či lokální parkouristé, chceme zapojit veřejnost i v rámci našeho informačního kontejneru nebo komentovaných vycházek. V létě pak na Festival naváže výstava v Vltavské filharmonie v CAMPu,” říká Ondřej Boháč, ředitel IPR.

Program festivalu vznikl ve spolupráci s Nerudným festem:

 

Čtvrtek 19. 5.

15:00 ZUŠ Praha 7

16:00 Pražská konzervatoř

17:00 Aiko

17:45 Parkour show

18:00 Představení výsledků architektonické soutěže 
18:20 Komorní orchestr FOK

19:30 Klára Vytisková

21:00 Dan Bárta & Robert Balzar Trio

12:00 – 22:00 Pop-up kavárna Žlutý Karavan

16:30 Vltavská pohledem architektů IPR (procházka)

19:10 Vltavská pohledem Pana Václava a Pragulic (procházka) 

CELÝ DEN: Světelná instalace (Jan Slanina) 

CELÝ DEN: GRAFFNECK Výtvarná intervence

 

Pátek 20. 5.

15:00 Petr & Farhia 

17:00 S.V.A. Trio 

19:00 St. Jakob

12:00 – 22:00 Pop-up kavárna Žlutý Karavan

CELÝ DEN: Světelná instalace (Jan Slanina)

 

Sobota 21. 5.

15:00 Nikki Madi

17:00 Johni

12:00 – 22:00 Pop-up kavárna Žlutý Karavan

15:00 – 22:00 BMX a skate contest (Trick & Truck)

16:00 Vltavská pohledem architektů IPR (procházka)

CELÝ DEN: Světelná instalace (Jan Slanina)

 

Neděle 22. 5.

18:00 DJ, Glory Affairs

12:00 – 22:00 Pop-up kavárna Žlutý Karavan

17:00 Vltavská pohledem Pana Václava a Pragulic (procházka) 

CELÝ DEN: Světelná instalace (Jan Slanina)

 

Další aktuality