Režisér a čerstvý držitel ceny Český lev Tomáš Bojar dokumentuje projekt Vltavské filharmonie

Na jedné z posledních schůzek dánského studia Bjarke Ingels Group, který právě chystá architektonickou studii projektu Vltavská filharmonie, se kromě architektů a odborníků objevil také natáčecí štáb Tomáše Bojara. Ten dokumentuje projekt budoucího koncertního sálu. Natáčení neprobíhá pouze v aktuální fázi. Probíhalo také v předešlých obdobích a pokračovat by mělo i nadále. Díky časosběrnému charakteru natáčení tak vzniká filmový materiál významný nejen jako archivní materiál, ale především jako autentický dokument vzniku Vltavské filharmonie. 

Velkou přidanou hodnotou celého natáčení je samotný fakt, že se ho zhostil jeden z výrazných dokumentárních režisérů současnosti. Tomáš Bojar se filmové tvorbě věnuje od roku 2003, nejprve jako scenárista a dramaturg, později také jako režisér a producent. Jeho filmy byly uvedeny na mnoha mezinárodních filmových festivalech, mj. na MFF Karlovy Vary, Visions du Réel Nyon, BAFICI Buenos Aires, London Open City Documentary Festival, DOXA Documentary Film Festival Vancouver, Kasseler Dok Fest či Edinburgh International Film Festival. Získaly také řadu různých domácích ocenění (Cena Pavla Kouteckého, Česká radost na MDFD Jihlava, Zlatý ledňáček na Finále Plzeň, Cena Trilobit aj.). 

V roce 2022 dokončil film Zkouška umění, který vyhrál na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary 2022 soutěž Proxima. Začátkem března 2023 pak Tomáš Bojar získal za tento film společně s Adélou Komrzý a Jakubem Wagnerem letošního Českého lva v kategorii Nejlepší dokumentární film. Bojar byl nominován ve stejné kategorii Českého lva také za dokumenty FC Roma (2016) a Good Old Czechs (2022). 

Další aktuality