Tisková zpráva k festivalu Metronome Prague 2024

Vltavská filharmonie se již potřetí představí na červnovém festivalu Metronome Prague. Prezentace nového národního centra kultury a umění, které se chystá na Vltavské v Praze 7, se skládá z Koncertu pro Vltavskou filharmonii a z výstavy architektonické studie budovy od dánského ateliéru BIG. Koncert pro Vltavskou filharmonii zahraje smyčcové S.V.A. trio se dvěma talentovanými flétnisty ze ZUŠ v Praze 6.    

Koncert pro Vltavskou filharmonii na Metronome Prague 2024

Sobota 22. června ve 13:30 hodin na ČT Art Fontana Stage, Výstaviště Praha 

V rámci koncertu pro Vltavskou filharmonii vystoupí smyčcové S.V.A. Trio hráčů Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK ve složení Šimon Marek – violoncello, Vladan Malinjak – viola a Alexej Aslamas – housle. V druhé části koncertu zazní 1. a 2. věta Koncertu pro dvě zobcové flétny Georga Phillipa Telemanna, které přednesou Daniela Leitermannová a Jakub Řehořek, dva talentovaní hudebníci ze Základní umělecké školy v Praze 6.    

„Česká metropole se pyšní unikátním historickým dědictvím, které obdivuje celý svět. Přemýšlím o tom, co odkážeme dalším generacím my, a jsem ráda, že to bude právě Vltavská filharmonie – nové národní centrum kultury a umění,“ říká Dagmar Pecková, ambasadorka Vltavské filharmonie.

Prezentace Vltavské filharmonie na Metronome Prague 2024

Čtvrtek 20. června – sobota 22. června 2024 v Křižíkově pavilonu, Výstaviště Praha 

Návštěvníci Metronome Prague 2024 se budou moci po celé tři festivalové dny seznámit s projektem Vltavské filharmonie v Křižíkově pavilonu na holešovickém Výstavišti, kde bude instalována prezentace architektonické studie dánského ateliéru BIG. 

Vltavská filharmonie, která by měla být otevřena v roce 2032, je koncipována jako národní centrum kultury, a především hudebního umění. Architektonický návrh studia BIG počítá se třemi hudebními sály a prostory pro kreativní hub, jehož součástí bude i hudební oddělení Městské knihovny v Praze. Budou zde sídlit dva orchestry – Česká filharmonie a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK – které zde najdou odpovídající prostory pro svou rezidenci, tak pro své edukační programy určené veřejnosti. Prostory filharmonie budou moci pro svou výuku využívat také hudební školy nejrůznějších úrovní. 

Ačkoliv půjde o budovu zasvěcenou především hudbě, je koncipována jako maximálně otevřená a její ambicí je přilákat nejen milovníky klasické hudby. Veřejné prostory s parkovými úpravami a lavičkami k posezení, prostorné foyer s kavárnou a střešní restaurace s krásnými výhledy na Prahu budou moci využívat všichni, kdo k Vltavské filharmonii zavítají. Střecha projektu je pojatá jako pokračování veřejného prostoru náměstí, což mimo jiné znamená, že bude zatravněná a z větší části zpřístupněná. Na její vrchol bude možné vystoupat po fasádních ochozech, a tak si každý bude moci vychutnat jedinečné panoramatické výhledy na Prahu. 
„Je skvělé, že se s projektem Vltavské filharmonie mohou seznámit i návštěvníci Metronom festivalu. Je potřeba zdůrazňovat, že Vltavská filharmonie má v budoucnu sloužit jako hudební centrum nejenom pro vážnou hudbu, ale pro všechny hudební žánry. Vltavská filharmonie bude novým kulturním centrem nejen pro Pražany, ale i pro celé Česko a Evropu. Součástí projektu je také hudební knihovna a nízkoprahový vzdělávací hub pro všechny věkové kategorie,“ říká náměstek primátora pro oblast územního a strategického rozvoje Petr Hlaváček.

„Kulturně významné budovy byly v Praze odjakživa umísťovány podél řeky. Pozemek, na kterém Vltavská filharmonie vyroste, je poslední volnou kulturně-společenskou parcelou podél Vltavy, která se nachází v centru Prahy, a proto chceme, aby zde vznikl projekt, který vrchovatě naplní svůj potenciál a který bude sloužit všem Čechům a Češkám a také zahraničním návštěvníkům Prahy. Vytváříme transparentní, dostupný, zvoucí, prostě všem otevřený dům, který bude živý 24 hodin 7 dní v týdnu. Věříme, že architektonický návrh Vltavské filharmonie tuto vizi díky pečlivě zvoleným funkcím, budoucí nabídce programu a také špičkovému designu stoprocentně naplní,” uzavírá architekt Martin Krupauer, vedoucí projektového týmu Vltavské filharmonie. 

Další aktuality