Rozhovor s Martinem Krupauerem: Náš národ potřebuje výzvy

Stavba Vltavské filharmonie se má podle harmonogramu dokončit v roce 2032. Co ji může zpozdit?
Česká mentalita. Všechno ostatní je technicky a odborně řešitelné. Samozřejmě se na tom také může podepsat společenská nálada i to, že jsme za 120 let z nějakého zvláštního důvodu takový dům v našem národě nepostavili.

Je to hodně o nás, jestli jsme připraveni takové věci udělat. Při analýzách jsme zjistili, že na obdobné stavby je zakládáno především ve složitých dobách, jak v nedávné minulosti, tak v historii.

A pak je to samozřejmě úžasně složité staveniště. Vždycky ale říkám, že ve složitých podmínkách vznikají vynikající věci.

 

Jak probíhá proces přeměny vítězného návrhu v konkrétní architektonický plán?
Jsem také architekt, takže vím, co se děje za oponou. V soutěži jde opravdu především o design, o ideu, rychlý nápad a to, jak ho prezentovat tak, aby zaujal porotu. Teď nastává úplně jiná disciplína.

Desítky, možná stovky odborníků v tomto případě po celé zeměkouli, nyní probírají všechny odbornosti, nejen to, jak dům stojí, jak je obalen a jestli jsme chytli veškerá hlediska udržitelnosti.

Jedna disciplína, konkrétně akustika, je pak úplně nejdůležitější. Když dům nebude hrát, tak jsme všichni mrtví. Na tom dělá speciální japonská firma.

V této fázi jsme ve velké podrobnosti také s venkovními prostory. Děláme nový vestibul u metra a posouváme magistrálu, stavíme dva nové mosty a nové nábřeží. To všechno bylo na nás, protože do tohoto území přicházíme jako první. Takže na to je další velké množství odborníků.

Dům je velmi chytrý i v klasických věcech jako je statika, jsou tam tenké sloupy, tenké skořepiny a skleněné fasády.

 

Celý rozhovor naleznete na: Náš národ potřebuje výzvy, říká architekt o filharmonii | iROZHLAS - spolehlivé zprávy

 

Foto: Jan Malý pro Vltavskou filharmonii

Další aktuality