Praha zahájila debatu s ministerstvem kultury o budoucím fungování a provozu Vltavské filharmonie

„Vltavská filharmonie se stane klíčovou kulturní institucí celorepublikového i evropského významu. O jejím financování a provozu tedy jednáme se státem,“ řekl náměstek primátora Petr Hlaváček.

„Vltavská filharmonie je úžasná příležitost, jak posunout pražskou kulturu na úplně novou úroveň. Praha potřebuje světovou architekturu a toto bude stavba, kterou zanecháme pro další generace. Jsem proto rád, že mezi hlavním městem a ministerstvem kultury panuje shoda. I díky tomu jsme zase o kus blíž k nové architektonické dominantě Prahy,“ uvedl náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Schůzka tak zahájila společný dialog o budoucím provozu Vltavské filharmonie. Setkání s ministrem kultury Martinem Baxou se za hl. m. Prahu zúčastnil náměstek primátora Petr Hlaváček, náměstek primátora Jiří Pospíšil a zastupitel a předseda Výboru pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví a podporu cestovního ruchu Zastupitelstva hl. m. Prahy Jan Wolf. Za tým Vltavské filharmonie se setkání účastnil jeho vedoucí Martin Krupauer a zástupce vedoucího Martin Gross.

Ministr Martin Baxa se spolu se zástupci Prahy shodl na významu projektu Vltavské filharmonie i na pokračování v zahájeném dialogu města a státu týkajícího se budoucího fungování a modelu provozu Vltavské filharmonie. „Projekt Vltavské filharmonie představuje celonárodní i mezinárodní záležitost a stát má velký zájem o vznik této budovy,“ řekl ministr kultury Martin Baxa a dodal: „Budeme v této debatě nadále pokračovat společně s Českou filharmonií.“

„Poslední koncertní sál v Praze vznikl v roce 1912. Město, stát i Evropa projekt Vltavské filharmonie potřebuje,“ zdůraznil na setkání Jan Wolf.

Projekt Vltavské filharmonie se rok po vyhlášení vítěze architektonické soutěže nachází ve fázi dopracování vítězného soutěžního návrhu do podrobné architektonické studie. Návrh Vltavské filharmonie, který vytvořilo renomované dánské architektonické studio Bjarke Ingels Group (BIG), byl pozitivně přijat širokou veřejností díky svému nadčasovému designu i díky zpracování přilehlého okolí budoucí filharmonie.

Výstavba Vltavské filharmonie byla v říjnu 2022 stvrzena podpisem smlouvy o dílo mezi hlavním městem a studiem BIG. Předpokládané dokončení projektu je naplánováno na rok 2031. V budově najdou zázemí dva nejvýznamnější české symfonické orchestry, Česká filharmonie a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, a hudební knihovna, která je součástí Městské knihovny v Praze.

foto Martin Malý & tým Vltavské filharmonie